Local election results

On Friday 3 May, local politicians gathered at Spiceball Leisure Centre in Banbury for the results of the Cherwell District and Bicester Town Council elections. Against a difficult national backdrop, we were saddened to lose valued colleague Debbie Pickford who had served the Bicester West community as a Councillor for over 25 years but with the totals added up, both councils remain in Conservative control. Full results of all local seats can be found below: 

Cherwell District Council results:

Adderbury, Bloxham and Bodicote:

Mike Bishop, The Conservative Party Candidate: 1189
Andy Aris, Green Party: 416
Suzette Watson, Labour & Co-operative Party: 377
Jonathan Gregory, Liberal Democrat: 296

Banbury Calthorpe and Easington:

Colin Clarke, The Conservative Party Candidate: 1218
Phil Richards, Labour & Co-operative Party: 590
Brent Jackson, Liberal Democrat: 480

Banbury Cross and Neithrop: 

Hannah Banfield, Labour & Co-operative Party: 1031
Alastair Milne Home, The Conservative Party Candidate: 789
John Whitwell, Liberal Democrat: 306

Banbury Grimsbury and Hightown:

Perran Moon, Labour & Co-operative Party: 957
David Beverly, The Conservative Party Candidate: 586
Carrick Cameron, Green Party: 403

Banbury Hardwick: 

Nathan Bignell, The Conservative Party Candidate: 817
Blue Watson, Labour & Co-operative Party: 417
Karl Kwiatkowski, Green Party: 215
Heather Firkin, UKIP: 194

Banbury Ruscote: 

Sean Woodcock, Labour & Co-operative Party: 790
Chris Phillips, The Conservative Party Candidate: 487
Ian Thomas, Liberal Democrat: 189

Bicester East:

Richard Mould, The Conservative Party Candidate: 740
Robert Nixon, Green Party: 620
Celia Kavuma, Labour & Co-operative Party: 348
Bruce Shakespeare, Liberal Democrat: 136

Bicester North and Caversfield:

Jason Slaymaker, The Conservative Party Candidate: 794
Francis Boon, Green Party: 298
Dan Murphy, Liberal Democrat: 291
Margaret Lyon, Labour & Co-operative Party: 274

Bicester South and Ambrosden:

Nick Cotter, Independent: 1259
Zoe McLernon, The Conservative Party Candidate: 675
Marcus English, Labour & Co-operative Party: 296

Bicester West:

Fraser Webster, Independent: 1285
Debbie Pickford, The Conservative Party Candidate: 597
John Melrose, Labour & Co-operative Party: 352

Cropredy, Wroxton and Sibfords:

Douglas Webb, The Conservative Party Candidate: 1503
Julian Woodward, Liberal Democrats: 653
Anne Cullen, Labour & Co-operative Party: 398

Deddington: 

Hugo Brown, The Conservative Party Candidate: 1376
Aaron Bliss, Green Party: 523
Nigel Davis, Liberal Democrats: 477
Annette Murphy, Labour & Co-operative Party: 382

Fringford and Heyfords:

Ian Corkin, The Conservative Party Candidate: 1223
Jenny Tamblyn, Green Party: 420
Dillie Keane, Liberal Democrat: 394
Alan Harris, UKIP: 180  

Launton and Otmoor:

Tim Hallchurch, The Conservative Party Candidate: 1171
Michael Nixon, Labour & Co-operative Party: 863

To see results from across Cherwell, please visit: www.cherwell.gov.uk/directory/113/elections/category/95

 

Bicester Town Council results:

East:

Robert Nixon, Green Party: 822
Sean Gaul, Conservative Party Candidate: 721

Richard Mould, Conservative Party Candidate: 716
Sandy Dallimore, Conservative Party Candidate: 643
Roger Nixon, Green Party: 577
Nicholas Roesen, Green Party: 545
Sarah Haydon, Labour & Co-operative Party: 411
Celia Kavuma, Labour & Co-operative Party: 390

North:

Jason Slaymaker, Conservative Party Candidate: 674
Lynn Pratt, Conservative Party Candidate: 614

Nick Mawer, Conservative Party Candidate: 600
Alex Thrupp, Conservative Party Candidate: 538

Dan Murphy, Liberal Democrat: 532
Margaret Lyon, Labour & Co-operative Party: 424
Sylvia Howells, Labour & Co-operative Party: 363

South:

Nick Cotter, Independent: 1221
Dan Sames, Conservative Party Candidate: 749

Zoe McLernon, Conservative Party Candidate: 648
James Metcalf, Conservative Party Candidate: 581

Antony Peckham, Independent: 526
Lucinda Wing, Conservative Party Candidate: 525
Samantha Decombel, Liberal Democrat: 522
Alan Hasted, Independent: 448
Marcus English, Labour & Co-operative Party: 433
Steven Uttley, Labour & Co-operative Party: 339

West:

Les Sibley, Independent: 1803
Fraser Webster, Independent: 1237
Dan Hallett, Independent: 1101
Harry Knight, Independent: 1035

Debbie Pickford, Conservative Party Candidate: 567
Przemek Rybka, Conservative Party Candidate: 411
Chris Howells, Labour & Co-operative Party: 322
John Melrose, Labour & Co-operative Party: 303